Çene eklemi ( temporomandibular eklem) temel olarak; alt çene kemiği,üst çene kemiği ve eklem diski dediğimiz 3’lü yapının birleşiminden oluşur. Hemen kulak önünde yer alan bu eklem çok hassas bir yapıdadır ve kolaylıkla hasarlanıp bazen şiddetli bazen de  daha hafif ağrılara sebebiyet verir. Çene ağrısı bazen sadece eklem bölgesiyle sınırlı kalabildiği gibi, bazen de şakaklara yüze ve hatta boyuna kadar genişleyen bir alanı kapsayabilir. Yemek yeme güçlüklerinin, çene kilitlenmelerinin, ağız açma zorluklarının tabloya eşlik ettiği durumlar maalesef yaygındır. Çene eklemi ağrısıyla birlikte  en sık görülen diğer bir durum ise diş sıkma veya gıcırdatmadır.

Özellikle sabahları görülen yüz ağrıları, çenelerde hassasiyet, kulaklarda çınlama, açma ve kapama esnasında eklemlerde duyulan ses, çene ekleminde veya yüzde şişlik de yaygın görülen diğer semptomlardır. Tüm bu durumlar bir araya gelerek kişinin hem sosyal hem de profesyonel hayatını olumsuz etkiler. Çene eklemi ağrısının sebeplerini ararken yalnızca eklemin kendisini değil çiğneme  sistemini tümüyle incelememiz gerekmektedir. Dişlerdeki çapraşıklıklar ve yanlış kapanış ilişkileri,çene ve yüz kaslarındaki işlevsel bozukluklar, geçmiş travma – kaza hikayeleri  ve birtakım sistemik ve psikiyatrik hastalıklar da sıklıkla çene ağrısını ve diş sıkmayı tetikleyebilir. Bütün bu ilişkiler etraflıca ve bütünsel bir yaklaşımla değerlendirilip sebep ortaya net olarak konulmalı ve tedavi bu yönde ilerlemelidir. İhtiyaç durumunda Bilgisayarlı tomografiler, panoramik röntgenler ve manyetik rezonans görüntüleme teknikleri (MR)nden de faydalanılabilir. Tüm bunlardan sonra elde edilen sonuçlar değerlendirilir ve çene ağrısına yol açan sorunların teşhisi konulur. Hastalarımıza sadece stres yüzünden diş sıkıyorsunuz ve ekleminiz ağrıyor deyip geçmek maalesef sorunun kaynağını bulmaya yönelik bir yaklaşım değildir ve hiç bir zamanda  tam anlamıyla tedavi edici olmaz.

Peki çene eklemi ağrısı nasıl tedavi edilir ? tedavi şekli yukarıda da bahsettiğimiz üzere tanıya göre şekillenir ve adım adım ilerlenir . Eğer sorunun dişlerdeki kapanış ilişkisinden kaynaklandığını düşünülüyorsa , bu sorun düzeltilir ve ağrı bir süre izlenir. Düzelmesi durumunda kontrollerle takip edilir. Ağrının geçmediği durumlarda splint denilen eklem plaklarından yardım alınır. Splintler eklem ağrılarının kaslardan kaynaklanması durumunda da başvurduğumuz yardımcılarımızdır. Kaslar kaynaklı eklem ağrılarında gevşeme terapileri ve nöral terapi de başarılı sonuç alınan tedavilerdir. Tüm bu tedaviler esnasında yine semptomlara göre kas gevşetici kremler ve tabletler, antienflamatuar tabletler, sıcak kompres, yumuşak beslenme  ve hastanın doktorunun yönlendirmesiyle kendi başına düzenli olarak uyguladığı egzersizler gibi kişiye özel uygulamalar da sürece eklenebilmektedir. Burada can alıcı nokta tedaviler esnasında hastanın gösterdiği uyumdur. Eklem tedavileri uzun soluklu tedavilerdir ve başarıya ulaşmak için hastanın tavsiyelere harfiyen uyması ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Hasta ve hekimin işbirliği içinde çalışmasıyla çene eklemi ağrıları büyük oranda başarılarla tedavi edilen rahatsızlıklardır ve özellikle ağrıların ve belirtilerin yeni başladığı erken dönemde yapılan müdahaleler ile çene eklemi tedavi süreçlerinde güzel sonuçlar alınabilmektedir.